SOŁTYS WIĄZOWNICY MAŁEJ WYRÓŻNIONY

Podczas XXI Zjazdu Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej w Wąchocku uhonorowano wyróżnieniami najbardziej zasłużonych sołtysów naszego województwa. Bardzo ważnym momentem zjazdu było ogłoszenie wyników konkursu Sołtys Roku w województwie świętokrzyskim. Wręczono wyróżnionym sołtysom cenne nagrody, dyplomy i puchary. Nagrodzono 52 sołtysów z 44 gmin, na 102 wszystkich gmin w województwie świętokrzyskim. Sołtysem Roku w skali całego województwa została Grażyna Wawrzszczak, która osiem lat była sołtysem Zagnańska.

Do tego zacnego grona wyróżnionych dołączył także Edward Gaweł z Wiązownicy Małej, który służbę społeczną jako sołtys pełni już 37 lat. Odbierał on puchar i dyplom z rąk marszałka Adama Jarubasa oraz prezesa Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej Feliksa Januchty. Burmistrz Leszek Kopeć także był obecny podczas tej uroczystości przekazując na ręce zasłużonego sołtysa okolicznościowy upominek życząc dalszej, owocnej pracy na rzecz społeczności wiejskiej. Sołtys Wiązownicy Małej podziękował za wyróżnienie i podkreślił, że jest mu szczególnie miło, że jego długoletnia praca została zauważona przez władze samorządowe, które zgłosiły go do konkursu Sołtys Roku.

SOŁTYSI Z GMINY STASZÓW NA TURNIEJU W WĄCHOCKU

IMG_4857-001Już po raz XVIII spotkało blisko 40 sołtysek i sołtysów z całej Polski aby stanąć w szranki podczas Krajowego Turnieju Sołtysów w Wąchocku. Gmina Staszów była reprezentowana przez sołtysa Mostek Wojciecha Charygę, sołtysa Sielca Dominika Wesołowskiego i obrońcę tytułu, sołtysa Wiązownicy Kolonii Jacka Piwowarskiego. Przez dwa dni w jedenastu konkurencjach (m.in. zwijanie asfaltu, układnie szachów w alko goglach, skoki przez płot, bieg na orientację, pisanie dyktanda, toczenie kołem) wyłoniono finalistów, którzy powalczyli o cenne nagrody, w tym skuter. Nie brakowało dobrej zabawy i wielu okazji do wymiany doświadczeń. Turniej wygrał Artur Lis z sołectwa Domaszewice w gminie Masłów, natomiast sołtys Sielca Dominik Wesołowski zajął czwarte miejsce, a sołtys Mostek Wojciech Charyga uplasował się piątej pozycji. Gmina Staszów mocno zaakcentowała swoją obecność na turnieju i była jedyną gminą z powiatu staszowskiego, która wystawiła sołtysów do zawodów. Zapraszam do relacji z Turnieju w Teleexpresie i Informacjach

Niestety w tym roku nie dane mi było wejść do finału, ale widząc determinację naszej drużyny już wiem, że mam godnych następców :). Liczę, że w przyszłym roku zarówno reprezentacja z naszej gminy jak i całego powiatu będzie liczniejsza. Zwycięzcom gratuluję i życzę dalszych sukcesów w skutecznym działaniu. Zapraszam do GALERII ZDJĘĆ

IMG_5545-001

PLAC ZABAW I ALTANA UKOŃCZONE

Zakończyła się budowa placu zabaw i altany rekreacyjnej. Całość inwestycji kosztowała 58 728,71 złotych i była współfinansowana ze środków PROW oraz gminy Staszów. Według planu plac zabaw ma mieć nawierzchnię trawiastą, dlatego obecnie jest zamknięty z uwagi na posianą trawę. Miejmy nadzieję, że wyrośnie do uroczystego otwarcia 12 lipca 2015 roku, podczas EKO FESTYNU. Już teraz gorąco zapraszamy!

IMG_4383 IMG_4384 IMG_4385 IMG_4387 IMG_4389 IMG_4391 IMG_4395 IMG_4397 IMG_4377

SOŁECTWO W BUDOWIE

Przez ostatnie tygodnie nastąpiła totalna kumulacja prac w naszej wiosce. Były działania ziemne związane z kładzeniem światłowodów, Nadleśnictwo Staszów odtworzyło rów w lesie, dzięki czemu woda z pól Granicznika będzie miała ujście, zakończono budowę placu zabaw i altany oraz trwają pracę z budową drogi asfaltowej w Graniczniku. Oto kilka fotek.

WYJĄTKOWI GOŚCIE W SOŁECTWIE

Nasza wieś nie widziała tak wielu gości z tak dużym doświadczeniem. Staszowskie Towarzystwo Kulturalne i działający przy tej organizacji Uniwersytet Trzeciego Wieku w Staszowie zaszczycił nas swoją ponad 50 osobową delegacją. Goście zobaczyli sołectwo w budowie (plac zabawa i altanę), poznali historię unikalnej latarni leśnej, pomodlili się w zabytkowym kościele i aby dotrzeć do Pałacu Dzięki, przedarli się przez szpaler wysokich traw. Mocnych wrażeń zapewnił sołtys, który przeprowadził grupę przez stromą ścieżkę. Było to ryzykowne rozwiązanie (szczególnie dla sołtysa ::)), ale wszyscy uczestnicy pokonali wyzwanie i z uczuciem ulgi, ale też pewnego rodzaju dumy dotarli do celu wędrówki. Pałac Dzięki powitał rozłożystym cieniem pod pradawnym dębem oraz zapachem grillowanej kiełbaski. Goście zapoznali się z wnętrzami pałacu, posłuchali historii miejsca z ust właściciela Aleksandra Pietrowa, a następnie całkowicie zanurzyli się w 760 letniej historii wsi, opowiadanej przez Zdzisława Bednarczyka. Głos zabrał także burmistrz Leszek Kopeć, który podkreślił jak ważne jest aby wspierać działania tak aktywnych seniorów. Obecna była także pani zastępca burmistrza Ewa Kondek. Darek Kubalski – prezes STK podziękował organizatorom za gościnę i zaznaczył, że tak historyczne miejsca jak Wiązownica Kolonia powinny szczególnie wyróżniane, bowiem one stanowią trzon naszej historii.
Nad wszystkim czuwała niezastąpiona pani Teresa Cierlik, która jest opiekunką UTW.
W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli także członkowie Stowarzyszenia Dolina Kacanki. Seniorzy mogli także dowiedzieć się o ofercie Centrum @ktywności Cyfrowej i zapoznać się z nowymi technologiami. To był bardzo udany dzień!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć (kliknij w zdjęcie)