Zapraszamy do udziału w konkursie. Wszelkie informacje TUTAJ
Zapraszamy do udziału w konkursie. Wszelkie informacje TUTAJ
W ramach Funduszu Inicjatyw Absolwenckich w naszej wsi spotkało się trzech sołtysów, dwóch radnych, wójt i troje prezesów stowarzyszeń , razem 5 osób Co ich łączy oprócz społecznych działań? Wszyscy są absolwentami Programu Liderzy PAFW.
Fundusz Inicjatyw Absolwenckich prowadzony jest w ramach Programu Alumni, który stanowi specjalną ofertę Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności adresowaną do absolwentów wszystkich edycji Programu Liderzy PAFW. Program Alumni powstał po to, by podtrzymywać powstałe między liderami więzi, umacniać środowisko ludzi zainteresowanych podnoszeniem swoich kompetencji, ułatwiać nawiązywanie współpracy wzmacniającej efektywność działań prowadzonych w lokalnych środowiskach oraz podtrzymywać związek uczestników Programu z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności.
Tematem spotkania było wypracowanie mini poradnika dla sołtysów (słowo sołtys używamy w odniesieniu do sołtysek i sołtysów) z dobrymi radami, praktykami i kierunkami skutecznych działań. Zdajemy sobie sprawę, że zadanie to wymaga o wiele większego poświęcenia czasu, dogłębnej analizy zagadnienia i wielu konsultacji, jednakże naszym celem jest wskazanie najważniejszych aspektów tej jakże ważnej funkcji społecznej. Bycie sołtysem w obecnych czasach to często prestiżowa funkcja, która wymaga od nas wielu poświęceń, ale także ciągłego uczenia się i szukania rozwiązań. Z przeprowadzonego badania ankietowego, w którym udział wzięło blisko 150 sołtysek i sołtysów z całej Polski wyraźnie wynika, że w zdecydowanej większości wiejscy liderzy nie otrzymują żadnego wsparcia w postaci szkoleń i możliwości zdobywania wiedzy. Istnieją w sieci publikacje, które można nazwać poradnikiem sołtysa, czym więc różni się nasza poradnika od innych? Otóż tworzona jest od podstaw przez sołtysów, radnych i członków organizacji pozarządowych. Dzięki temu mówimy o realnych wyzwaniach i próbach ich rozwiązań na podstawie własnych doświadczeń. Zdajemy sobie sprawę, ze w wielu aspektach nie odkrywamy przysłowiowej Ameryki, ale intencją naszych działań jest wsparcie przede wszystkim debiutujących sołtysów. Często, to ludzie bardzo młodzi, którzy wcześniej nie byli przygotowani do tej roli, a odpowiedzialność i oczekiwania jakie na nich spadły często mogą w początkowym okresie paraliżować. Dlatego też mamy nadzieję, że w pewnym stopniu nasza praca będzie im przydatna.
To były intensywne dwa dni w sołectwie Wiązownica-Kolonia, które mam nadzieję, że zaprocentują użyteczną publikacją . Pod okiem doświadczonego trenera wypracowaliśmy podwaliny pod zalążek, jak sądzę, czegoś wyjątkowego, co przyniesie korzyść innym sołtysom na początku swej społecznej misji. Dziękuję za poświęcony czas i pełne oddanie podczas pracy naszej grupie roboczej. Na koniec spotkania odbyło się losowanie nagród w konkursie badania ankietowego sołtysów. Niebawem wyślemy e-maile do zwycięzców, których liczba radykalnie wzrosła dzięki hojności darczyńców. Z tej okazji podziękowania składam Grażynie Jałgos-Dębskiej z Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów za ufundowanie nagród książkowych, Stanisławowi Basce – prezesowi Fundacji Fundusz Lokalny SMK, za książki oraz gry edukacyjne. Dwie wpinki sołtyska/sołtys ufundowało Stowarzyszenie Dolina Kacanki. Dziękujemy wszystkim.
Miła atmosfera i profesjonale przyjęcie w Pałacu Dzięki sprzyjało twórczej pracy, której efekty będą znane w połowie marca. Mamy nadzieję, że wcześniej zostaną opublikowane wyniki badania ankietowego, które przeprowadziliśmy wśród 150 sołtysów w Polsce.
Rześkim porankiem 30 stycznia przed Pałacem Dzięki zebrała się pokaźna grupka ludzi w różnych strojach. Byli mundurowi, sportowcy i oddział z kosami, siekierami, bronią palną i bronią białą. Wszyscy stawili się tutaj, by uczcić 153 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. To już drugi marsz, który w tym roku odbył się na trasie Wiązownica Kolonia – Rytwiany. Blisko 60 osób po części oficjalnej ruszyło polnymi i leśnymi drogami, w sumie prawie 20 km. Na początku głos zabrali główni organizatorzy czyli burmistrz Staszowa Leszek Kopeć oraz wójt Rytwian Grzegorz Forkasiewicz, była inscenizacja grupy rekonstrukcyjnej pod przewodnictwem Pawła Ciepieli oraz modlitwa z błogosławieństwem księdza wikarego wiązownickiej parafii.
Współorganizatorami Marszu był także Centrum Kultury w Rytwianach, Staszowski Ośrodek Kultury Kultury, Koło Grodzkie PTTK w Staszowie, Staszowski Klub Rowerowy PTTK im. A. Bienia, Polskie Drużyny Strzeleckie, Pałac Dzięki i Stowarzyszenie Dolina Kacanki.
Piękne podziękowania dla wszystkich tych, którzy w ten piękny sposób oddali hołd poległym i przeszli całą trasę niełatwego rajdu i dotarli pod pomnik powstańców przy drodze ze Strzegomia do Rytwian. Tam pokłonili się bohaterom i zakończyli wyczerpujący marsz na placu zamkowym w Rytwianach siląc się ciepłą grochówką i wspominając wspólną drogę.
Mamy nadzieję, że za rok marsz skupi jeszcze więcej uczestników i stanie się prawdziwym świętem czynnego patriotyzmu.
Kolejny etap przygotowań do budowy kanalizacji za nami. Trwają prace projektowe a tymczasem RDOŚ w Kielcach wydał pozytywną opinię o oddziaływaniu na środowisko kanalizacji. Tym samym prace pozostają niezagrożone i upada mit jakoby na obszarach Natura 2000 nic nie można robić. Jeśli kanalizacja z oczyszczalnią ścieków nie działa negatywnie na środowisko, więc tym bardziej zwykła działalność rolnicza i drobna przedsiębiorczość tym bardziej. Oto treść pisma:
II Turniej o Puchar Sołtysa w Świetlicy „Jutrzenka” w Wiązownicy Kolonii skupił blisko 20 uczestników z Wiązownicy Dużej, Wiązownicy Małej i Wiązownicy Kolonii. Zawody podczas drugiego tygodnia ferii odbywały się w dwóch kategoriach: młodszej (piłkarzyki) i starszej (tenis stołowy). Sędziowali Mateusz Seremak i Adrian Kozoduj. Za co należą się duże podziękowania. Było dużo radości, zdrowej rywalizacji i wielu emocji. Ostatecznie w młodszej grupie puchar zdobyli:
I miejsce: Kacper Figacz
II miejsce: Wiktoria Nowak
III miejsce: Maro Bednarczyk
Finalistami grupy starszej zostali:
I miejsce: Natalia Bąk
II miejsce: Filip Dojka
III miejsce: Sebastian Szczepański
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zdobywcom pucharów i życzymy dalszych sukcesów.
Dzięki zaangażowaniu Barbary Bąk – wychowawczyni świetlicy, frekwencja była tak wysoka, za co serdecznie dziękujemy. Także dzięki pomocy Stowarzyszenia Dolina Kacanki, które ufundowało drobne upominki oraz smaczny poczęstunek (rogaliki, racuchy i placuszki), spotkanie to było wyjątkowe.. Serdeczne podziękowania za wspaniałe smakołyki i miła atmosferę, którą zafundowały nam panie ze stowarzyszenia.
To był piękny dzień, pełen smaków: zwycięstwa, radości, oczekiwań, małych rozczarowań, ale przede wszystkim spotkania wielu pokoleń mieszkańców. Dziękujemy za udział!