OBYWATELE W SAMORZĄDZIE

Na zaproszenie organizatorów jadę do Warszawy na spotkanie dyskusyjne koalicji Obywatele w samorządzie. Oto fragment z listu jaki dostałem:

 

Co to znaczy dobry samorząd?
Poszukiwanie  odpowiedzi  na  tytułowe  pytanie  wymaga  zbiorowego  namysłu  osób
i  środowisk  posiadających  różne  wyobrażenia  na  temat  owego  „dobrego  samorządu”,  ale  zarazem  podzielających  fundamentalne  przekonanie,  że  stanowi  on  nienaruszalny, integralny i konstytucyjnie chroniony filar Rzeczypospolitej 1 .
Bez uzgodnienia tego, czym jest „dobry samorząd”, nawet na poziomie minimalnym, nie jest możliwe  podjęcie  współdziałania  na  rzecz  jego  wzmacniania  oraz  budowania  wspólnot terytorialnych stanowiących istotę demokracji samorządowej.
Prezentowanie  jego słownikowej, rygorystycznie ujętej  definicji jawi się  zabiegiem nie tylko mało  użytecznym,  ale  i  niepotrzebnym,  a  nade  wszystko  arbitralnym.  Lepszym  podejściem jest,  jak  się  wydaje,  próba  określenia  cech  „dobrego  samorządu”.  Z  jednej  strony  to  rozwiązanie  poszerza  przestrzeń  rozważań  nad  „dobrym  samorządem”,  a  z  drugiej  –  umożliwia  identyfikację  jego  kluczowych  elementów,  wokół  których  możliwe  jest zogniskowanie debaty.
Aby  określić/dookreślić  wyróżniki  „dobrego  samorządu”,  konieczne  jest,  jak  się wydaje, rozstrzygnięcie  kilku  dylematów.  Z  jednej  strony,  namysł  nad  nimi  powinien  umożliwić określenie  jego  natury,  z  drugiej  zaś  strony,  może  stać  się  podstawą  ustanowienia pozytywnego programu działań przybliżających nas do owego „dobrego samorządu”.
Istotą  refleksji  nad  wspomnianymi  dylematami  na  jest  ich  „zero-jedynkowe”
rozstrzygnięcie. To nie jest sytuacji wyboru „albo-albo”. To sytuacja w których zapewne należy znaleźć równowagę między dychotomicznie ujętymi wartościami/rozwiązaniami.

zapro batory obywatele

CYFROWE SOŁECTWA W GMINIE STASZÓW

Obecnie każde miasto, instytucja czy firma ma swoją stronę internetową. Żaden z wymienionych podmiotów (i wiele niewymienionych) nie może sobie pozwolić na zignorowanie faktu, że dostęp do Internetu ma już niemal każdy, a trend na korzystanie z internetowych kanałów informacji jest coraz silniejszy. Pomimo tego, ogromna większość wsi w Polsce nie posiada nawet strony na Facebooku, nie mówiąc już o stronie WWW, która to w obecnych czasach jest podstawowym źródłem informacji niemalże o wszystkim.
W odpowiedzi na to, Stowarzyszenie Dolina Kacanki stworzyło projekt mający na celu utworzenie stron internetowych oraz profili na Facebooku sołectw, które biorą udział w projekcie Sieć Sołeckich Stron

W lipcu 2015 roku, Fundacja Dobra Sieć ogłosiła 12 finalistów konkursu „Odkryj e-wolontariat ” w którym projekt “Sieć Sołeckich Stron” brał udział. Koordynatorzy projektu odbyli wtedy warsztaty na temat promocji w sieci oraz organizacji tego typu inicjatyw, po których mogli poprawić swoje wnioski i ubiegać się o grant w wysokości 5 tysięcy złotych.
Udało się! We wrześniu Fundacja Dobra Sieć ogłosiła projekt autorstwa Stowarzyszenia Doliny Kacanki jako jeden z 4 nagrodzonych wniosków, co dało szansę na zwiększenie poziomu cyfryzacji w naszym powiecie.
Projekt pod nazwą “Sieć Sołeckich Stron” ruszył z rekrutacją na początku października. Koordynatorzy skupili się na wyborze kandydatów z powiatu staszowskiego, jednakże ku ich zdziwieniu, zainteresowanie i chęć przyłączenia się do projektu napływały z całej Polski. Pokazuje to, jak wielka jest potrzeba zwiększenia ilości takich inicjatyw na obszarach wiejskich. Po zakończonej rekrutacji, mieli ponad 20 sołectw, które wyraziły chęć przystąpienia do projektu. Oznaczało to, że około 10 000 mieszkańców wsi dostanie nowe, rzetelne źródła informacji, a przestarzałe artykuły w Wikipedii przestaną być tak licznie oblegane przez internautów.

W zamierzeniu projektu, strony i fanpage tworzone są przez wolontariuszy z poszczególnych sołectw wybranych w wyniku rekrutacji. Nie działają oni jednak bez wiedzy czy wsparcia. Od listopada do teraz (luty 2016) w ramach “Sieci Sołeckich Stron” zorganizowane zostały 4 kilkugodzinne warsztaty dla e-wolontariuszy z zakresu:
• tworzenia oraz zarządzania fanpage’em na Facebooku
• prowadzenia kampanii marketingowej
• praw autorskich oraz tworzenia grafik
• podstawowej obróbki wideo
• publikacji w internecie
• zarządzania stroną WWW dzięki platformie naszawioska.pl
• organizacji pracy online w zespołach redakcyjnych

Dzięki tym szkoleniom, uczestnicy projektu mogli poznać jak wyglądają działania towarzyszące publikacjom, jak efektywnie korzystać narzędzi oferowanych przez Google do pracy w sieci, a także nauczyć się podstaw tworzenia grafik w profesjonalnym programie do grafiki rastrowej.
Szkolenia, o których mowa, nie byłyby możliwe, gdyby nie udostępnione przez Centrum Aktywności Cyfrowej Staszów zaplecze techniczne oraz sala w której owe warsztaty się odbywają.
Uczestnicy projektu na własnej skórze mogli wypróbować wiele narzędzi bądź opcji, których bez udostępnionego sprzętu nie byliby wstanie opanować na tyle, aby dobrze i rzetelnie prowadzić profile i strony swoich sołectw.

Aby pozwolić wykazać się e-wolontariuszom biorącym udział w projekcie, ogłoszone zostały 4 konkursy, w których główną nagrodą były tablety oraz aparaty cyfrowe. Konkursy polegały na:
• stworzeniu pracy graficznej przedstawiającej wybrany obiekt lub zjawisko na terenie sołectwa – wygrana dla Sołectwo Suchowola (Dawid Zawada)
• profesjonalnym i rzetelnym prowadzeniu strony na Facebooku – wygrała Sołectwo Wólka Żabna ( Przemek Bednarski)
• umieszczaniu ważnych, ciekawych i merytorycznie najwartościowszych treści na stronę WWW – wygrało Sołectwo Rytwiany ( Konrad Wyrazik i Tomasz Dąbrowski)
• zorganizowaniu akcji społecznej w swoim sołectwie – wygrało Sołectwo Niemścice (Małgorzata Suchorowska)

Niemścice triumfowały też w pozostałych konkursach, ale regulamin dopuszczał wygraną tylko w jednej kategorii.

Finał działań odbył się w jednym z sołectw dzięki przychylności wójta gminy Rytwiany Grzegorz Forkasiewicz oraz dyrektora Centrum Kultury w Rytwianach Robert Wyrazik. Dziękujemy! Naszą imprezę zaszczycili starosta powiatu staszowskiego Michał Skotnicki, wicestarosta Tomasz Fąfara oraz burmistrz Leszek Kopeć.

Projekt został finansowany ze środków Programu „Odkryj e-wolontariat” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez „Fundację Dobra Sieć” .

Sołectwa biorące udział w projekcie:

Tekst: Grzegorz Wójcik – koordynator projektu

Kliknij w zdjęcie aby zobaczyć galerię

11 MARCA – DZIEŃ SOŁTYSA

Za Wasze zaangażowanie, trud i poświęcenie składam wszystkim Sołtyskom i Sołtysom najszczersze życzenia sukcesów w życiu zawodowym, społecznym i osobistym. Życzę Wam odwagi i wytrwałości w konsekwentnym realizowaniu planów, gotowości do rozwiązywania problemów, pozytywnej energii i przyjaznych ludzi, którzy przyjdą Wam z pomocą. Najlepszego!

SPOTKANIE W TOMICACH

227 lutego w sobotę na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Tomickiej oraz Sołtysa Sołectwa Tomice odbyło się spotkanie z lokalnymi liderami społeczności wiejskiej. Opowiadałem o naszej pracy w sołectwie i gminie oraz przekonywałem do korzystania z nowych technologii w społecznej działalności. Opowiadałem jak ważne jest informowanie i pokazywanie efektów działań oraz pozostawanie w stałym kontakcie z mieszkańcami. Bardzo pozytywnie oceniam stronę internetową gminy Tomice, gdzie zostały umieszczone informacje na co będzie przeznaczony tegoroczny fundusz sołecki.

Było wiele pytań i mam nadzieję, że zainspirowałem do działania kilka osób. Dziękuję Mirkowi Tłomakowi, który osobiście zaangażował się w mój przyjazd do Tomic i dołożył starań aby ten pobyt na długo zapadł w mojej pamięci. Mam nadzieję,  że jeszcze kiedyś wrócę w to miejsce, a już na pewno będę śledził ich działania w sieci.

IMG_1519 3