PŁATNE STAŻE DLA MŁODZIEŻY

MCK Staszów rekrutuje na 3 miesięczne staże w ramach projektu „Obudź swój potencjał – YEI ”!!!

Ruszyła rekrutacja do kolejnego przedsięwzięcia realizowanego przez Świętokrzyską Wojewódzką Komendę OHP w Kielcach w tym Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Staszowie w ramach programu Gwarancje dla Młodzieży. Projekt o nazwie „Obudź swój potencjał – YEI” ma na celu zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych pozostających bez zatrudnienia. Na uczestników czekają staże oraz bezpłatne kursy i szkolenia.

„Obudź swój potencjał” – to projekt, który jest niewątpliwą szansą dla młodych osób które z różnych powodów przerwały naukę, nieuczestniczącą w kształceniu czy szkoleniu oraz nie pracują.

O udział w projekcie mogą starać się osoby w wieku 18-24 lata, nie pracujące bądź nieaktywne zawodowo, niekształcące się i nieszkolące. Projekt kierowany jest także do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Oferowane formy wsparcia realizowane w ramach projektu to bezpłatne szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym, bezpłatne kursy między innymi: kurs językowy, kurs komputerowy, ECDL START, kurs prawa jazdy kategorii B, kurs przedsiębiorczości, 3 miesięczne staże zawodowe u pracodawców uwzględniające stypendia dla uczestników a także wynagrodzenie dla opiekuna stażu, warsztaty z zakresu kreowania wizerunku połączone z usługą stylisty, nauka aktywnego poszukiwania pracy, konsultacje psychologiczne oraz poradnictwo zawodowe.

Wszystkim uczestnikom projektu zapewnia się: bezpłatne wyżywienie, zwrot kosztów dojazdu na zajęcia, ubezpieczenie NNW, badania lekarskie oraz materiały edukacyjne.

Rekrutacja trwa do końca kwietnia.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do siedziby Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Staszowie ul. Szkolna 14/bud d., codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.45-15.45 oraz pod numerem telefonu: 15-864-20-10.

Udział w projekcie jest bezpłatny!!! Nie przegap swojej szansy. Ilość miejsc ograniczona.

Źródło: MCK w Staszowie

WYŻSZA SZKOŁA SOŁTYSOWANIA W GAZECIE SOŁECKIEJ

Nasza inicjatywa w ramach Funduszu Inicjatyw Absolwenckich Programu Liderzy PAFW znalazła się na łamach marcowej Gazety Sołeckiej. To wielkie wyróżnienie, zapraszam do lektury, a już niebawem efekt naszej wspólnej pracy czyli coś na wzór mini poradnika dla sołtysa z wynikami ankiety. Póki co zapraszam do zapoznania się z PORADNIKAMI I PODRĘCZNIKAMI nie tylko dla sołtysów, które znalazłem w sieci.

gazeta solecka

SPRZĄTANIE WSI

Sobotnia akcja zakończyła się pełnym, sukcesem. Blisko 20 osób wzięło czynny udział w zbieraniu śmieci, czego efektem było 30 worków odpadów i jedna opona. Budujące jest to, iż głównie dzieci brały udział w akcji, co daje duże nadzieje dla naszej wsi. Druzgocące jest to, iż to nie dzieci zaśmiecą naszą okolicę, a dorośli. Trudno zrozumieć logikę tych czynów, ale nadal istnieje grupa ludzi, którzy wyrzucają śmieci z samochodów, pozbywają się pampersów i randkując pozostawiają po sobie trwały ślad na kolejne kilkaset lat (plastik rozkłada się od 100 do 1000 lat). Nasza akcja doraźnie zaradziła ogromnemu problemowi jakim jest zaśmiecanie środowiska. W ciągu kilku godzin udało się posprzątać wiele miejsc, ale kilka jeszcze pozostało do uprzątnięcia. Każdy z nas nie musi czekać na kolejną akcję, ale mobilizując sąsiadów może zadbać wspólnie o wizerunek naszej miejscowości.

Warto o tym pomyśleć sprzątając swoje obejścia, bo nasza wieś to nasza sprawa i wizytówka mieszkańców, a nikt lepiej nie zadba o nasze sprawy jak my sami. Serdeczne podziękowania składamy tym wszystkim osobom, które czynni włączyły się do akcji. Rodzice możecie być dumni ze swoich dzieci, które tak chętnie wzięły udział w akcji. Specjalne podziękowania dla Robert Wojtal, który przyjechał ze Staszowa aby fizycznie wesprzeć naszą akcję.

Klikając w zdjęcie obejrzycie galerię

CO TO ZNACZY DOBRY SAMORZĄD?

21 marca 2016 odbyło się w Fundacji Batorego spotkanie przedstawicielek i przedstawicieli organizacji pozarządowych, lokalnych władz oraz ekspertek i ekspertów nt. dobrego samorządu. Chętnie przyjąłem zaproszenie i aktywnie wziąłem udział w rozmowach. Pierwsza sesja dotyczyła relacji władzy centralnej i samorządu. Wstęp do sesji wygłosił ekspert Fundacji, dr Dawid Sześciło.

Podczas drugiej sesji w grupach dyskutowano na temat mechanizmów polityki lokalnej oraz współzarządzania lokalnego i partycypacji mieszkańców.
 
Odpowiedź na tytułowe pytanie wymaga wspólnego namysłu osób i środowisk posiadających różne wyobrażenia na temat „dobrego samorządu”, ale jednocześnie podzielających przekonanie, że stanowi on nienaruszalny i konstytucyjnie chroniony filar Rzeczypospolitej. Bez uzgodnienia tego, czym jest „dobry samorząd”, nawet na poziomie minimalnym, nie jest możliwe podjęcie współdziałania na rzecz jego wzmacniania oraz budowania wspólnot terytorialnych stanowiących istotę demokracji samorządowej.
Udzieliłem także wywiadu, w którym poruszam kwestię transferu z organizacji pozarządowej do samorządu. Posłuchajcie sami 🙂

TWÓJ 1% DAJE POMOC

Pozostał niespełna miesiąc na rozliczenie się z fiskusem. Jest okazja zrobić coś dobrego i wesprzeć osoby, które potrzebują naszej pomocy. Można wspierać przez cały rok dzięki darowiznom. W sąsiedniej wiosce Krzysztof dzielnie stawia czoła wyzwaniom, każda pomoc mile widziana. Pomagamy!

Kacper ma 11 lat i wielką chęć życia, liczy na naszą pomoc. Pokażmy mu że jego los nie jest nam obcy.

Kacper 1

NIE WYPALAJ TRAW!

Wraz z przyjściem wiosny, rozpoczął się sezon wypalania traw. Proces ten, wbrew pozorom, nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i dla samego człowieka.

Przykłady na to, jak bardzo zjawisko wypalania traw jest niebezpieczne:

  • dym pochodzący z wypalania jest bardzo niebezpieczny nie tylko z powodu zatruwania atmosfery. Wypalanie traw nierzadko utrudnia również poruszanie się po drogach kierowcom, gesty dym ogranicza widoczność, w wyniku czego dochodzi do wielu wypadków i kolizji. wszystko to prowadzi do strat materialnych, a także osobistych tragedii;
  • śmierć w płomieniach czyha na ptaki. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów;
  • dym uniemożliwia pszczołom, trzmielom oblatywanie łąk. Owady te giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin;
  • płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy a nawet saren;
  • w płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy, ssaki oraz wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych m.in dżdżownice, pająki, wije, owady;
  • wypalanie, nawet jednorazowe, obniża wartość plonów o 5-8%, pogarsza się skład botaniczny siana. Naukowcy twierdzą, że po takim pseudo-użyźniającym zabiegu ziemia potrzebuje kilku lat, by dawać takie plony, jak przed pożarem;
  • zniszczeniu ulega warstwa próchnicy, a wraz z nią przebogaty świat mikroorganizmów (bakterie, grzyby) niezbędny do utrzymywania równowagi biologicznej życia mikroorganizmów w biocenozie łąkowo- pastwiskowej;
  • podczas pożaru rośnie temperatura w glebie. Jeśli na powierzchni panuje temperatura ok 438 st C to na głębokości 3 cm temperatura wynosi 25,6 st C, a na głębokości 7 cm – 17 st. C. Taka nagła zmiana temperatury może powodować zagładę zwierząt glebowych niezbędnych do wytwarzania próchnicy;
  • w skutek wypalania traw, słomy powstają groźne pożary: zabudowań wiejskich, lasów stogów i składowisk płodów rolnych;

Należy zaznaczyć, iż wypalanie traw oprócz tego, ze jest naprawdę niebezpieczne, jest też niedozwolone. Określają to odpowiednie zapisy prawne Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. 2004, Nr 92, poz. 880 z późn. zm): art 124 zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów oraz art. 131 pkt 12 kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny.

Źródło:powiat giżycki