Miesięczne archiwum: Kwiecień 2016
PŁATNE STAŻE DLA MŁODZIEŻY
MCK Staszów rekrutuje na 3 miesięczne staże w ramach projektu „Obudź swój potencjał – YEI ”!!!
Ruszyła rekrutacja do kolejnego przedsięwzięcia realizowanego przez Świętokrzyską Wojewódzką Komendę OHP w Kielcach w tym Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Staszowie w ramach programu Gwarancje dla Młodzieży. Projekt o nazwie „Obudź swój potencjał – YEI” ma na celu zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych pozostających bez zatrudnienia. Na uczestników czekają staże oraz bezpłatne kursy i szkolenia.
„Obudź swój potencjał” – to projekt, który jest niewątpliwą szansą dla młodych osób które z różnych powodów przerwały naukę, nieuczestniczącą w kształceniu czy szkoleniu oraz nie pracują.
O udział w projekcie mogą starać się osoby w wieku 18-24 lata, nie pracujące bądź nieaktywne zawodowo, niekształcące się i nieszkolące. Projekt kierowany jest także do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Oferowane formy wsparcia realizowane w ramach projektu to bezpłatne szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym, bezpłatne kursy między innymi: kurs językowy, kurs komputerowy, ECDL START, kurs prawa jazdy kategorii B, kurs przedsiębiorczości, 3 miesięczne staże zawodowe u pracodawców uwzględniające stypendia dla uczestników a także wynagrodzenie dla opiekuna stażu, warsztaty z zakresu kreowania wizerunku połączone z usługą stylisty, nauka aktywnego poszukiwania pracy, konsultacje psychologiczne oraz poradnictwo zawodowe.
Wszystkim uczestnikom projektu zapewnia się: bezpłatne wyżywienie, zwrot kosztów dojazdu na zajęcia, ubezpieczenie NNW, badania lekarskie oraz materiały edukacyjne.
Rekrutacja trwa do końca kwietnia.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do siedziby Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Staszowie ul. Szkolna 14/bud d., codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.45-15.45 oraz pod numerem telefonu: 15-864-20-10.
Udział w projekcie jest bezpłatny!!! Nie przegap swojej szansy. Ilość miejsc ograniczona.
Źródło: MCK w Staszowie
ATESTACJA OPRYSKIWACZY
WYŻSZA SZKOŁA SOŁTYSOWANIA W GAZECIE SOŁECKIEJ
Nasza inicjatywa w ramach Funduszu Inicjatyw Absolwenckich Programu Liderzy PAFW znalazła się na łamach marcowej Gazety Sołeckiej. To wielkie wyróżnienie, zapraszam do lektury, a już niebawem efekt naszej wspólnej pracy czyli coś na wzór mini poradnika dla sołtysa z wynikami ankiety. Póki co zapraszam do zapoznania się z PORADNIKAMI I PODRĘCZNIKAMI nie tylko dla sołtysów, które znalazłem w sieci.
SPRZĄTANIE WSI
Sobotnia akcja zakończyła się pełnym, sukcesem. Blisko 20 osób wzięło czynny udział w zbieraniu śmieci, czego efektem było 30 worków odpadów i jedna opona. Budujące jest to, iż głównie dzieci brały udział w akcji, co daje duże nadzieje dla naszej wsi. Druzgocące jest to, iż to nie dzieci zaśmiecą naszą okolicę, a dorośli. Trudno zrozumieć logikę tych czynów, ale nadal istnieje grupa ludzi, którzy wyrzucają śmieci z samochodów, pozbywają się pampersów i randkując pozostawiają po sobie trwały ślad na kolejne kilkaset lat (plastik rozkłada się od 100 do 1000 lat). Nasza akcja doraźnie zaradziła ogromnemu problemowi jakim jest zaśmiecanie środowiska. W ciągu kilku godzin udało się posprzątać wiele miejsc, ale kilka jeszcze pozostało do uprzątnięcia. Każdy z nas nie musi czekać na kolejną akcję, ale mobilizując sąsiadów może zadbać wspólnie o wizerunek naszej miejscowości.
Warto o tym pomyśleć sprzątając swoje obejścia, bo nasza wieś to nasza sprawa i wizytówka mieszkańców, a nikt lepiej nie zadba o nasze sprawy jak my sami. Serdeczne podziękowania składamy tym wszystkim osobom, które czynni włączyły się do akcji. Rodzice możecie być dumni ze swoich dzieci, które tak chętnie wzięły udział w akcji. Specjalne podziękowania dla Robert Wojtal, który przyjechał ze Staszowa aby fizycznie wesprzeć naszą akcję.
Klikając w zdjęcie obejrzycie galerię
WYJDŹMY Z DOMÓW NA ULICE POSPRZĄTAJMY WIĄZOWNICĘ
CO TO ZNACZY DOBRY SAMORZĄD?
21 marca 2016 odbyło się w Fundacji Batorego spotkanie przedstawicielek i przedstawicieli organizacji pozarządowych, lokalnych władz oraz ekspertek i ekspertów nt. dobrego samorządu. Chętnie przyjąłem zaproszenie i aktywnie wziąłem udział w rozmowach. Pierwsza sesja dotyczyła relacji władzy centralnej i samorządu. Wstęp do sesji wygłosił ekspert Fundacji, dr Dawid Sześciło.

ZEBRANIE GRUPY CZŁONKOWSKIEJ BANKU SPÓŁDZIELCZEGO
TWÓJ 1% DAJE POMOC
Pozostał niespełna miesiąc na rozliczenie się z fiskusem. Jest okazja zrobić coś dobrego i wesprzeć osoby, które potrzebują naszej pomocy. Można wspierać przez cały rok dzięki darowiznom. W sąsiedniej wiosce Krzysztof dzielnie stawia czoła wyzwaniom, każda pomoc mile widziana. Pomagamy!
Kacper ma 11 lat i wielką chęć życia, liczy na naszą pomoc. Pokażmy mu że jego los nie jest nam obcy.
NIE WYPALAJ TRAW!
Wraz z przyjściem wiosny, rozpoczął się sezon wypalania traw. Proces ten, wbrew pozorom, nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i dla samego człowieka.
Przykłady na to, jak bardzo zjawisko wypalania traw jest niebezpieczne:
- dym pochodzący z wypalania jest bardzo niebezpieczny nie tylko z powodu zatruwania atmosfery. Wypalanie traw nierzadko utrudnia również poruszanie się po drogach kierowcom, gesty dym ogranicza widoczność, w wyniku czego dochodzi do wielu wypadków i kolizji. wszystko to prowadzi do strat materialnych, a także osobistych tragedii;
- śmierć w płomieniach czyha na ptaki. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów;
- dym uniemożliwia pszczołom, trzmielom oblatywanie łąk. Owady te giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin;
- płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy a nawet saren;
- w płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy, ssaki oraz wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych m.in dżdżownice, pająki, wije, owady;
- wypalanie, nawet jednorazowe, obniża wartość plonów o 5-8%, pogarsza się skład botaniczny siana. Naukowcy twierdzą, że po takim pseudo-użyźniającym zabiegu ziemia potrzebuje kilku lat, by dawać takie plony, jak przed pożarem;
- zniszczeniu ulega warstwa próchnicy, a wraz z nią przebogaty świat mikroorganizmów (bakterie, grzyby) niezbędny do utrzymywania równowagi biologicznej życia mikroorganizmów w biocenozie łąkowo- pastwiskowej;
- podczas pożaru rośnie temperatura w glebie. Jeśli na powierzchni panuje temperatura ok 438 st C to na głębokości 3 cm temperatura wynosi 25,6 st C, a na głębokości 7 cm – 17 st. C. Taka nagła zmiana temperatury może powodować zagładę zwierząt glebowych niezbędnych do wytwarzania próchnicy;
- w skutek wypalania traw, słomy powstają groźne pożary: zabudowań wiejskich, lasów stogów i składowisk płodów rolnych;
Należy zaznaczyć, iż wypalanie traw oprócz tego, ze jest naprawdę niebezpieczne, jest też niedozwolone. Określają to odpowiednie zapisy prawne Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. 2004, Nr 92, poz. 880 z późn. zm): art 124 zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów oraz art. 131 pkt 12 kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny.