RETRO KLASA – POTRZEBNA POMOC

Stowarzyszenie Dolina Kacanki dzięki programowi Działaj Lokalnie realizowanym przez Fundacja Aktywizacji i Rozwoju Młodzieżyi tworzy projekt Retro klasa – żywa lekcja historii. Przywracamy do życia starą, drewnianą szkołę w Wiązownicy-Kolonii i w związku z tym poszukujemy starych zdjęć, dokumentów, relacji i pamiątek związanych ze starą szkołą. Prosimy o kontakt i pomoc w tym zakresie. Projekt obejmuje utworzenie klasy pamięci i pokazanie jak dawniej wyglądała nauka w szkole. Zbieramy wszelkie materiały, które mogą nam pomóc w realizacji zadania.Prezentowane zdjęcia pochodzą z prywatnych kolekcji mieszkańców naszej wsi. Na początek krótka historia naszej unikalnej szkoły opracowana przez Zdzisław Bednarczyk:

Szkoła w Wiązownicy Kolonii (1909 r.) – została wybudowana z funduszy gminnych przez rząd rosyjsko-carski. Niespełna 27 lat później do istniejącego budynku szkoły dobudowano 2 izby lekcyjne (po 40 m2 każda) oraz szatnie dla dzieci ( ok. 30 m2 ).

W okresie II wojny światowej często przebywali w szkole żołnierze niemieccy, partyzanci polscy,oraz żołnierze radzieccy. Jesienią 1944 roku marszałek ZSRR- Iwan Koniew, miał tu odprawę z generałami i wyższymi oficerami armii radzieckiej. Kwaterował tu też przez kilka tygodni generał Ilja Korniłowicz Smiernow dowódca grupy fortyfikacyjnej.

W 1947 naprawiono dach szkoły, który był kryty gontem, 1952 roku przeprowadzono kapitalny remont w szkole wymieniając sufit w dwóch izbach lekcyjnych. W latach 1962/63 przeprowadzono drugi po wojnie kapitalny remont szkoły. Wymieniono dach na budynku szkolnym i budynku gospodarczym – gont zamieniono na eternit. Poprawiono więźbę dachową. Obito i pomalowano w izbach lekcyjnych i szatni boazerię z płyt pilśniowych, ściany na nowo otynkowano i pomalowano. Budynek szkolny urynniono i odgromiono.

GALERIA ZDJĘĆ – KLIKNIJ

ZABAWA WIEJSKA

Po pięciu latach w naszej wiosce odbyła się zabawa wiejska. Przetestowaliśmy podłogę i grzeczność bawiących się. Zarówno podłoga jak i goście sprawili się na medal. Kolejna zabawa, może bardziej huczna i tłumna jeszcze w te wakacje, lub początkiem września. Dziękujemy za pomoc w organizacji Radzie Sołeckiej i OSP z Wiązownicy Małej. Bez Waszej pomocy i warcie do końca byłoby ciężko 🙂 IMG_5970 IMG_5978 IMG_5987

FEST DZIĘKUJEMY!

Dzięki pomocy wielu instytucji i organizacji EKO FESTYN po raz kolejny przyniósł wiele radości dla naszej społeczności, a szczególnie dla najmłodszych. Oprócz ufundowania nagród wsparli nas logistycznie: Świetlica Świetlica „Jutrzenka” w Wiązownicy Kolonii, OSP Wiązownica Mała, Sławomir Gaweł sklep i stacja paliw, Bonarek, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie Tomasz Dyl Dylmex Staszów. Serdecznie dziękujemy!

EKO FESTYN 2016

IMG_6010Już po raz czwarty odbył się EKO FESTYN, którego organizatorem było Stowarzyszenie Dolina Kacanki oraz Sołectwo Wiązownica Kolonia. Impreza ta została dofinansowana ze środków Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie w ramach zadania publicznego, dzięki czemu mogła mieć tak szeroki charakter i skutecznie zrealizować swoje cele. Jest to wyjątkowa impreza w naszym regionie, bowiem jej głównym zadaniem jest upowszechnianie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży, a także aktywizowanie dorosłych do zrównoważonego rozwoju. Jak co roku impreza miała dwudniowy charakter, bowiem już w sobotę rozpoczęła się zbiórka elektro śmieci. Akcja ta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców okolicy, którzy w rekordowych ilościach dostarczyli zużyty sprzęt . Śmiało można założyć, iż podczas tej akcji zebrano blisko 1500 kg elektro śmieci. Być może zainteresowanie to było spowodowane nagrodami, które dzięki wsparciu gminy można było ufundować wielu osobom, które dostarczyły elektro odpady. Głównymi nagrodami były także kosze na śmieci ufundowane przez firmę EKOM. Jeden z nich, za dostarczenie największej ilości elektro śmieci dostał Konrad Kozoduj.


Główna impreza odbyła się w niedzielę i przyciągnęła liczne rodziny z najbliższej okolicy. Po raz kolejny na imprezie gościł starosta staszowski Michał Skotnicki, który wraz z wicestarostą Tomaszem Fąfarą podkreślali wyjątkowość tego rodzaju działań i zadeklarowali wszelką pomoc w podobnych inicjatywach. Udział w EKO FESTYNIE wzięła także pani Sylwia Dyl, która w imieniu burmistrza przekazała główną nagrodę w konkursie rysunkowym Mikołajowi Mazgajowi z Wiązownicy-Kolonii, który narysował plakat namawiający do zachowania czystości w swojej miejscowości. Dzięki dzielnicowemu Tomaszowi Barabaszowi z Komendy Powiatowej Policji w Staszowie dzieci i dorośli mogli przekonać, się za pomocą alko gogli, jak niebezpiecznie jest prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu.


Swoimi występami uświetniły EKO FESTYN dzieci z Świetlicy Jutrzenka działającej w tutejszej wsi. Ich bogaty repertuar przygotowany przez Barbarę Bąk – wychowawcę świetlicy – świetnie wkomponował się w charakter imprezy. Nad przebiegiem konkursów czuwała Agnieszka Jonca Radkiewicz, które dzięki swej niespożytej energii i dobremu kontaktowi z dziećmi angażowała do działania wszystkich zebranych. Dzięki pomocy ogólnopolskich organizacji i instytucji zajmujących się ochroną środowiska nagrody były liczne i blisko 50 osób nie wróciło do domu z pustymi rękami wygrywając w konkursach. Zebrani goście mogli także spróbować wyśmienitych ciast przygotowanych przez członkinie Doliny Kacanki oraz posilić się kiełbaską od lokalnego producenta. Tegoroczny EKO FESTYN można zaliczyć do bardzo udanych i należy podziękować wszystkich, którzy zaangażowali się w jego przygotowanie. Już od teraz można zbierać kolejne elektro śmieci, by za rok oddać je podczas EKO FESTYNU i wygrać cenne nagrody.

GALERIA ZDJĘĆ KLIKNIJ