Miesięczne archiwum: Marzec 2018
GŁOS SOŁECTWA W SENACKIEJ PUBLIKACJI
Ponad rok temu dzięki zaproszeniu Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów mogłem aktywnie uczestniczyć w ciekawej konferencji poświęconej kierunkom zmian sołectw i roli sołtysa.
Efektem tego spotkania jest publikacja Senatu RP SOŁECTWO – STUDIUM PRAWNOUSTROJOWE, w której poruszono wiele aspektów funkcjonowania sołectw i roli sołtysa. Polecam to wydawnicto, tym bardziej, że zawarte są w nim wypowiedzi uczestników, w tym także moja wypowiedź o Młodzieżowych Radach Sołeckich i szkoleniach dla sołtysów. Poniżej treść całej wypowiedzi, a klikając w obrazek można przeczytać całość.
„Chciałem zasygnalizować szczególnie jedną sprawę. Jestem stosunkowo młodym sołtysem, mam 40 lat. Ktoś powie, że to dużo, ktoś inny, że mało, ale biorąc pod uwagę staż – tylko cztery lata, mogę powiedzieć, że jestem młodym sołtysem. Dostrzegam ogromny problem, który do tej pory nie był podnoszony, a mianowicie młodzieżowe rady sołeckie. Wiem, że w niektórych miejscach Polski organizują się młodzieżowe rady sołeckie, nieformalnie, bo nie ma tego w statutach, nie ma takiego umocowania. Jeśli jednak my nie będziemy z młodzieżą pracować, nie będziemy mieli odpowiednich narzędzi, nie będziemy wychowywać w duchu obywatelskiego obowiązku i dawać jej przestrzeni do działania w swoich wsiach, to po nas kto będzie? Nie będzie nikogo. U nas tworzymy młodzieżowe rady sołeckie w ramach Lokalnych Partnerstw PAFW, tutaj to działa. Ale to jest naprawdę ogromna praca ze strony sołtysa. Druga sprawa. Sołtys, kiedy zostaje młodym sołtysem, nie ma żadnego wsparcia. Jeżeli przejmuje coś od starego sołtysa i pyta się, jak organizować zebrania, jak jednoczyć ludzi, jak tworzyć zespół, jak motywować, to słyszy: „Radź sobie, zostałeś sołtysem.” Tak więc dlaczego nie ma szkoleń? Tutaj pan powiedział, że nie ma szkoleń, bo gmina nie może. Ale można z funduszu sołeckiego wyznaczyć jakąś część, nie wiem, w skali całej gminy, gdzie by ci wszyscy sołtysi mogli kilka razy w roku rozszerzać swoje kompetencje i się szkolić. Wiem, że jest duża chęć wśród sołtysów, żeby podnosić swoje kwalifikacje. Ostatnia sprawa. Ustawa obliguje do zawiadamiania sołtysów o sesjach rady miejskiej na takich samych zasadach jak radnych. Kto z państwa sołtysów, nie będąc radnym, dostaje wszystkie projekty uchwał z załącznikami? Jest takich kilka osób i to się chwali, ale w większości przypadków gminy w ogóle nie informują szczegółowo o tym, co będzie przedmiotem obrad.”
KOMISJA EUROPEJSKA ZAPRASZA SOŁTYSÓW
LODOWISKO Z FIASKIEM
Powoli mija zima, która sprzyjała do utworzenia wiejskiej ślizgawki (choć na tydzień). Niestety woda była bezlitosna i ukazała niesprzyjające wyprofilowanie bulodromu. Zbyt wielki spadek spowodowł, że cała woda skupiła się w jednym końcu przyszłej ślizgawki, a tym samym mocno ograniczona została pzrestrzeń do jazdy. Nic to, teraz wiemy, że wiosną trzeba przeprofilować bulodrom, by w kolejne mrozy woda równomiernie wypełniła sołecką ślizgawkę. Tako do następnego razu. Póki co zabraszamy na boule.
KONKURS NA PALMĘ WIELKANOCNĄ
OŚWIADCZENIE – OSTATNI MOMENT
Tylko dwa dni pozostało do złożenia
Oświadczenie może złożyć jedynie rolnik, który we wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 deklarował powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha i ubiegał się wyłącznie o:
- jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu,
- płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) (PROW 2014-2020),
- wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013),
- premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020).
Dodatkowo potwierdzi brak zmian w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w 2017 roku i chce ubiegać się w 2018 roku o te same płatności co w roku 2017.
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
DZIEŃ KOBIET 2018
TURNIEJ O PUCHAR SOŁTYSA – FINAŁ
W drugim tygodniu ferii juz po raz czwarty odbył się we współpracy z Świetlicą Jutrzenka w Wiązownicy-Kolonii oraz Stowarzyszeniem Dolina Kacanki Turniej o Puchar Sołtysa. W kategorii młodzszej (piłkarzyki) puchary zdobyli: I miejsce: Krystian Bąk, II miejsce: Patryk Wieczorek, III miejsce: Natalia Sokołowska.
W grupie starszej (tenis stołowy) podział miejsc wyglądał następująco: I miejsce: Patryk Wieczorek, II miejsce: Wiktoria Sokołowska, III miejsce: Kacper Cymerys.
Szczególne podziękowania dla Barbary Bąk, która z ramienia świetlicy zajęła się przygotowaniem Turnieju, Natalii Bąk i Filipa Dojki za sędziowanie oraz członkiniom Stowarzyszenia Dolina Kacanki Marysi Szczepańskiej i Jadwidze Kubik za pyszne rogaliki i kokosanki.
Brawo dla dzieciaków za udział i sportowy duch walki. Gratulejemy.