Miesięczne archiwum: Lipiec 2018
84 ZASZCZEPIONE PSY – ABSOLUTNY REKORD!

Źródło: https://www.deviantart.com/mizukiimoon/art/Dog-Collage-329148755
W ostatnią sobotę w naszym sołectwie miała miejsce akcja szczepienia psów. Od godziny 9.00 do 17.00 lekarz weterynarii Andrzej Altenberg zaszczepił 84 psy i dwa koty. Jest to rekord na skalę powiatu i jestem niezmiernie dumny z mieszkańców, że tak odpowiedzialnie podchodzą do tej jakże istotnej sprawy. Dzięki edukacji, objazdowi wsi i szeroko zakrojonej akcji informacyjnej wspólnie możemy święcić sukces, a ponad 80% populacji psów w naszej wiosce będzie zabezpieczona przed wścieklizną, a tym samym znacznie podniesie się bezpieczeńwto życia na wsi. Brawo dla mieszkańców Wiązownicy-Kolonii. Kolejne szczepienia już niebawem w sąsiednich wioskach.
BUDOWA DROGI NA KOPANINIE – I ETAP
Zakończył się pierwszy etap prac na drodze w przysiółku Kopaninia. Przed nami budowa poboczy, zjazdów, odwodnienia w Glinikach i wyłożenie warstwy ścieralnej drogi. Wykonawcą jest firma Dylmex.
PROGI ZWALNIACJĄCE I ROWY NA BROWARACH – ODPOWIEDŹ
SZCZEPIENIE PSÓW W SOŁECTWIE
Przypominam, iż szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe co reguluje ustawa:
art. 56 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt
1. Psy powyżej 3 miesiąca życia na obszarze całego kraju oraz lisy wolno żyjące na obszarach określonych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
2. Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
3. Szczepień psów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt.
4. Psy poddane szczepieniu podlegają wpisowi do rejestru prowadzonego przez lekarzy weterynarii, o których mowa w ust. 3. Po przeprowadzeniu szczepienia posiadaczowi psa wydaje się zaświadczenie lub dokonuje się wpisu w paszporcie, o którym mowa w art. 24e ust. 2.
4a. Dane z rejestru, o którym mowa w ust. 4, dotyczące szczepień przeprowadzonych w danym miesiącu są przekazywane powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na miejsce położenia zakładu leczniczego dla zwierząt, do 15 dnia następnego miesiąca. (…)
Uchylanie się od obowiązkowego szczepienia psa na wściekliznę jest wykroczeniem i podlega grzywnie.
art. 85 ust. 1a ustawy o ochronie zdrowia zwierząt
Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie — od tego obowiązku
— podlega karze grzywny.
FUNDUSZ SOŁECKI NA 2019 ROK
REMONT BYŁEGO PRZEDSZKOLA ZAKOŃCZONY
EKO FESTYN 2018
EKO FESTYN PO RAZ SZÓSTY!
Stowarzyszenie Dolina Kacanki wraz z sołectwem Wiązownica-Kolonia przy współpracy z gminą Staszów i Staszowskim Ośrodkiem Kultury zorganizowali kolejny raz wyjątkową imprezę w skali regionu. Poprzez liczne konkursy, zbiórkę elektrośmieci i rodzinne konkurencję promowano ekologię i zrównoważony rozwój.
Od 2013 roku, kiedy po raz pierwszy zorganizowano EKO FESTYN zebrano do tej pory ponad 6 ton elektrośmieci i blisko 20 kg baterii. W tym roku zebrano blisko tonę elektro odpadów (960 kg) i 6 kg baterii. Dzięki wsparciu wielu instytucji i organizacji przekazano nagrody dla kilkuset osób, które w ten sposób pogłębiły swoją ekologiczną wiedzę.
W tym roku nagrody ufundowały m.in. takie organizacje i instytucje jak:
Urząd Miasta i Gminy w Staszowie.
Starostwo Powiatowe w Staszowie,
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie,
Nadleśnictwo Staszów,
Placówka Wsparcia Dziennego Świetlica Jutrzenka,
Regionalna Dyrekcja Ochrona Środowiska w Kielcach,
Państwe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie,
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska,
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach,
Towarzystwo Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach,
Kolorowa przystań Jagny.
Tegoroczna edycja EKO FESTYNU zbiegła się ze świętowaniem pięciolecia Stowarzyszenia Dolina Kacanki. Był tort, podziękowania i życzenia od zaproszonych gości, osób prywatnych, reprezentantów instytucji, organizacjI i przedsiębiorstw wspierających działania statutowe Doliny Kacanki. Specjalne, okolicznościowe kubki i podziękowania wręczali członkowie Zarządu Stowarzyszenia: Maria Swatek, Małgorzata Skwarzec, Zdzisław Bednarczyk i Jacek Piwowarski, a otrzymali je m.in.
Gmina Staszów – Burmistrz Miasta i Gminy Staszów Leszek Kopeć,
Starostwo Powiatowe w Staszowie- reprezentowane przez radnego powiatowego Adama Kowala,
Staszowski Ośrodek Kultury – dyrektorka Katarzyna Ciepiela,
Nadleśnictwo Staszów- zastępca nadleśniczego Tomasz Marcinek,
Placówka Wsparcia Dziennego Świetlica Jutrzenka – reprezentowana przez Justynę Sabat,
Ochotnicza Straż Pożarna z Wiązownicy Małej – naczelnik OSP Grzegorz Piotrowski,
Komenda Powiatowa w Staszowie – dzielnicowy asp. Tomasz Barabasz,
Koło Grodzkie PTTK. Klub Rowerowy im. Adama Bienia w Staszowie – prezes Sławomir Migalski,
Fundacja Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARMa – członkini Zarządu Magdalena Marynowska,
Fundacja Fundusz Lokalny SMK – prezes Stanisław Baska,
Przedsiębiorstwo Dylmex – Tomasz Dyl
Leszek Korytnicki,
Paweł Dyl,
Wiktor Bednarczuk,
Roman Szczepański.
Podziękowania popłynęły także do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie, Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Bonarek z Wiązownicy Dużej, Sklepu i Stacji Paliw Sławomir Gaweł oraz Tomasza Nawrockiego – Nawrocki Studio.
Także wolontariusze współpracujący ze Stowarzyszeniem zostali wyróżnieni otrzymując książki z okolicznościową dedykacją. Wolontariusze, którzy cyklicznie włączają się w prace na rzecz Stowarzyszenia i lokalnej społeczności, to: Karolina Szczepańska, Paulina Szczepańska, Maja Mazgaj, Mateusz Seremak, Grzegorz Piotrowski, Bartek Piotrowski, Bartłomiej Jońca i Sebastian Jońca.
EKO FESTYN skupił szeroką rzeszę okolicznych mieszkańców, którzy mimo dość chłodnego dnia tłumnie przybyli z dziećmi na imprezę, by skorzystać z darmowych atrakcji takich jak zjeżdżalnia, dmuchany zamek, popcorn i cukrowa wata. Można było podziwiać występy taneczno-wokalne dzieci z Świetlicy Jutrzenka w Wiązownicy-Kolonii oraz wysłuchać koncertu kapeli estradowej „Ziemia Staszowska” działającej przy Staszowskim Domu Kultury.
Część osób wzięła udział w licznych konkursach i zbiórce elektrośmieci dzięki czemu większość uczestników EKO FESTYNU miała szansę wygrać wiele nagród i upominków. Kolejna impreza tego typu już za rok więc warto już teraz zbierać elektrośmieci, aby na kolejnym EKO FESTYNIE mieć szansę wygrać m.in. 120 litrowy kosz na śmieci.
Impreza została dofinansowana ze środków funduszu sołeckiego oraz gminy Staszów w ramach realizacji przez Stowarzyszenie Dolina Kacanki zadania publicznego.