




Święto Wsi Wiązownica w perspektywie Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej. Dziękujemy i zapraszamy na film z uroczystości w Wiązownicy-Kolonii. Śliczne podziękowania za udział KGW Wiązownica Duża, KGW Wiązownica Kolonia, KGW Wiązownica Mała, bez Was ta uroczystość nie doszłaby do skutku i nie byałaby tak piękna 🙂
ŚWIĘTO WSI W WIĄZOWNICY
Trzy wsie w gminie Staszów celebrowało swoje święto – Wiązownica-Kolonia, Wiązownica Mała i Wiązownica Duża. Kiedyś te trzy miejscowości były jedną wsią, a początki jej sięgają XIII wieku. Pierwsza zachowana wzmianka o Wiązownicy pochodzi z 1255 roku i z inicjatywy Stowarzyszenia Dolina Kacanki już po raz drugi celebrowano okrągłą rocznicę tego wydarzenia. W tym roku to co najmniej 765 lat istnienia wsi.
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa spotkali 13 września byli i obecni mieszkańcy Wiązownic oraz osoby, które czynnie wspierają społeczny projekt Nowe życie starej szkoły. Miejsce na świętowanie 765 rocznicy wsi było wyjątkowe. W Wiązownicy-Kolonii w cieniu jedynej w regionie latarni leśnej, która wskazywała kupcom i wędrowcom drogę już w XVII wieku oraz przy drewnianym budynku byłej szkoły z 1909 roku. Te dwa historyczne obiekty są namacalnym dowodem na bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe tego regionu. Były degustacje lokalnych potraw przygotowane przez KGW z Wiązownicy Dużej KGW z Wiązownicy Małej. KGW z Wiązownicy Kolonii przygotowały animację dla dzieci oraz częstowały watą cukrową i popcornem. Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna prezentowała znaleziska archeologiczne z najbliższej okolicy w ramach działań rocznicowych. Warsztaty czerpania papieru i kaligrafii. Przede wszystkim oddano do użytku instalację wystaw plenerowych, na której zawisł najdłuższy w regionie baner (19 metrów) z kilkunastoma wydarzeniami z historii wsi.
Obecny rok to także okrągła rocznica Cudu nad Wisłą i wojny polsko-bolszewickiej. Wieloletni kierownik szkoły w Wiązownicy Józef Stępniewski walczył wtedy na froncie, był ranny i odznaczony za bohaterską obronę ojczyzny. Wydarzenie to nawiązywało także do tamtych wydarzeń.
W ramach programu Działaj Lokalnie oddano także do użytku izbę pamięci, w której skupiono stare sprzęty domowe i narzędzi ginących zawodów. Był tort, życzenia, specjalni goście z niespodzianką, czyli żona i córka zmarłego Zdzisława Bednarczyka, który przez kilka lat swojego życia zbierał historię wsi i parafii. Rodzina przekazała dla Stowarzyszenia Dolina Kacanki kilkanaście egzemplarzy świeżo wydanej książki, co było wielką niespodzianką i dopełnieniem święta. Przy życzeniach były też marzenia o przyszłości. Te bliskie jak wydanie ponad 300 stronicowej książki o historii wsi Wiązownica autorstwa Andrzeja Niespodziewanego. Prace już są w końcowym etapie i Stowarzyszenie Dolina Kacanki zbiera pieniądze na wydanie tego dzieła.
Podczas całego wydarzenia była także możliwość wsparcia działań ratujących ten wyjątkowy budynek dawnej szkoły poprzez zbiórkę publiczną. Obiekt potrzebuje szybkiego wsparcia by przez kolejne sto lat mógł cieszyć i służyć mieszkańcowm. Dzięki wsparciu lokalnych KGW i wielu darczyńców zebrano ponad 1700 zł. Każda złotówka przybliża organizatorów do nowego życia starej szkoły. Z tego miejsca warto podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację osobom i organizacjom.
W ramach projektu powstała też broszura NOWE ŻYCIE STAREJ SZKOŁY
Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacja Aktywizacji i Rozwoju
Kilka dni nie było wpisów na blogu, bo dużo pracy w sołectwie. Dzięki zaangażowaniu kilku osób powstaje pierwsza w regionie całoroczna instalacja wystaw plenerowych współfinansowane przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego w ramach realizacji zadania publicznego przez Stowarzyszenie Dolina Kacanki. Projekt Nowe życie starej szkoły zakłada wybudowanie instalacji, potocznie zwanego płotem, na którym zawiśnie najdłuższy w okolicy baner z kilkoma wydarzeniami z historii Wiązownicy. Zadanie zakłada również wydanie broszury, ulotek i imprezy kończącej. Finał prac i ekekty 13 września.
To dopiero początek naszego działania, każdego dnia potrzebujemy rąk do pracy. Spotykamy się codziennie od 18.00. W piątek i sobotę cały dzień. Każdy kto chce się zaangażować w przygotowania do święta mile widziany 🙂 Przed nami karczowanie, sprzątanie, ogólne prace wokół budynku starej szkoły.
Pierwsza zachowana wzmianka o Wiązownicy pochodzi z 1255 roku. W tym roku obchodzimy 765 rocznicę tego wydarzenia i w związku z tym zorganizujemy cykl wydarzeń, których zwieńczeniem będzie Święto Wsi czyli impreza plenerowa połączona z wystawą, degustacją, poszukiwaniami i dobrą zabawą – w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Organizujemy Święto Wsi pod hasłem Nowe życie starej szkoły, na które zapraszamy darczyńców, byłych i obecnych mieszkańców Wiązownic oraz wszystkich tych, którzy chcą wesprzeć nasze działania (zbiórka publiczna i nie tylko). Będzie wystawa, warsztaty, degustacja i otwarcie jedynej w regionie całorocznej instalacji wystaw plenerowych. Zapraszamy 13 września!