FUNDUSZ SOŁECKI NA 2021 ROK UCHWALONY

 
Podczas zebrania wiejskiego, na którym zebrało się blisko 30 osób, przegłosowano następujące zadania zadania:
1. Przepusty drogowe – 3000 zł
2. Zakup materiału na ogrodzenie przy starej szkole – 4500 zł
3. Uzupełnienie oświetlenia ulicznego – 3000 zł
4. Integracja mieszkańców – 4000 zł
5. Monitoring (modernizacja i konserwacja) – 3000 zł
6. Koszenie terenów zielonych – 1000 zł
7. Zakup ławek i stołów – 3000 zł
8. Zakup materiałów na remont byłej zlewni mleka 1588,93 – zł
9. Garaż blaszany – 3500 zł
 
W zebraniu uczestniczyli burmistrz Leszek Kopeć, dyrektorka  Bibilioteki Publicznej w Staszowie oraz radny Rady Miejskiej Piotra Kasperkiewicz. Protokolantą zebrania była Dorota Strzyż.
 

ŚWIĘTO WSI – FILM

Święto Wsi Wiązownica w perspektywie Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej. Dziękujemy i zapraszamy na film z uroczystości w Wiązownicy-Kolonii. Śliczne podziękowania za udział KGW Wiązownica Duża, KGW Wiązownica Kolonia, KGW Wiązownica Mała, bez Was ta uroczystość nie doszłaby do skutku i nie byałaby tak piękna 🙂

 

ŚWIĘTO WSI WIĄZOWNICY

img_5938

ŚWIĘTO WSI W WIĄZOWNICY

Trzy wsie w gminie Staszów celebrowało swoje święto – Wiązownica-Kolonia, Wiązownica Mała i Wiązownica Duża. Kiedyś te trzy miejscowości były jedną wsią, a początki jej sięgają XIII wieku. Pierwsza zachowana wzmianka o Wiązownicy pochodzi z 1255 roku i z inicjatywy Stowarzyszenia Dolina Kacanki już po raz drugi celebrowano okrągłą rocznicę tego wydarzenia. W tym roku to co najmniej 765 lat istnienia wsi.

img_5979

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa spotkali 13 września byli i obecni mieszkańcy Wiązownic oraz osoby, które czynnie wspierają społeczny projekt Nowe życie starej szkoły. Miejsce na świętowanie 765 rocznicy wsi było wyjątkowe. W Wiązownicy-Kolonii w cieniu jedynej w regionie latarni leśnej, która wskazywała kupcom i wędrowcom drogę już w XVII wieku oraz przy drewnianym budynku byłej szkoły z 1909 roku. Te dwa historyczne obiekty są namacalnym dowodem na bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe tego regionu. Były degustacje lokalnych potraw przygotowane przez KGW z Wiązownicy Dużej KGW z Wiązownicy Małej. KGW z Wiązownicy Kolonii przygotowały animację dla dzieci oraz częstowały watą cukrową i popcornem. Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna prezentowała znaleziska archeologiczne z najbliższej okolicy w ramach działań rocznicowych. Warsztaty czerpania papieru i kaligrafii. Przede wszystkim oddano do użytku instalację wystaw plenerowych, na której zawisł najdłuższy w regionie baner (19 metrów) z kilkunastoma wydarzeniami z historii wsi.

img_5984

Obecny rok to także okrągła rocznica Cudu nad Wisłą i wojny polsko-bolszewickiej. Wieloletni kierownik szkoły w Wiązownicy Józef Stępniewski walczył wtedy na froncie, był ranny i odznaczony za bohaterską obronę ojczyzny. Wydarzenie to nawiązywało także do tamtych wydarzeń.

126424335_1360889274255924_4569059793664038235_n

W ramach programu Działaj Lokalnie oddano także do użytku izbę pamięci, w której skupiono stare sprzęty domowe i narzędzi ginących zawodów. Był tort, życzenia, specjalni goście z niespodzianką, czyli żona i córka zmarłego Zdzisława Bednarczyka, który przez kilka lat swojego życia zbierał historię wsi i parafii. Rodzina przekazała dla Stowarzyszenia Dolina Kacanki kilkanaście egzemplarzy świeżo wydanej książki, co było wielką niespodzianką i dopełnieniem święta. Przy życzeniach były też marzenia o przyszłości. Te bliskie jak wydanie ponad 300 stronicowej książki o historii wsi Wiązownica autorstwa Andrzeja Niespodziewanego. Prace już są w końcowym etapie i Stowarzyszenie Dolina Kacanki zbiera pieniądze na wydanie tego dzieła.

img_6026

Podczas całego wydarzenia była także możliwość wsparcia działań ratujących ten wyjątkowy budynek dawnej szkoły poprzez zbiórkę publiczną. Obiekt potrzebuje szybkiego wsparcia by przez kolejne sto lat mógł cieszyć i służyć mieszkańcowm. Dzięki wsparciu lokalnych KGW i wielu darczyńców zebrano ponad 1700 zł. Każda złotówka przybliża organizatorów do nowego życia starej szkoły. Z tego miejsca warto podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację osobom i organizacjom.

W ramach projektu powstała też broszura NOWE ŻYCIE STAREJ SZKOŁY

img_6004

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacja Aktywizacji i Rozwoju

belka-dzialaj-lokalnie

ZMIENIAMY OBLICZE WSI… NASZEJ WSI

Kilka dni nie było wpisów na blogu, bo dużo pracy w sołectwie. Dzięki zaangażowaniu kilku osób powstaje pierwsza w regionie całoroczna instalacja wystaw plenerowych współfinansowane przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego w ramach realizacji zadania publicznego przez Stowarzyszenie Dolina Kacanki. Projekt Nowe życie starej szkoły zakłada wybudowanie instalacji, potocznie zwanego płotem, na którym zawiśnie najdłuższy w okolicy baner z kilkoma wydarzeniami z historii Wiązownicy. Zadanie zakłada również wydanie broszury, ulotek i imprezy kończącej. Finał prac i ekekty 13 września.

To dopiero początek naszego działania, każdego dnia potrzebujemy rąk do pracy. Spotykamy się codziennie od 18.00. W piątek i sobotę cały dzień. Każdy kto chce się zaangażować w przygotowania do święta mile widziany 🙂 Przed nami karczowanie, sprzątanie, ogólne prace wokół budynku starej szkoły.

ŚWIĘTO WSI!

Pierwsza zachowana wzmianka o Wiązownicy pochodzi z 1255 roku. W tym roku obchodzimy 765 rocznicę tego wydarzenia i w związku z tym zorganizujemy cykl wydarzeń, których zwieńczeniem będzie Święto Wsi czyli impreza plenerowa połączona z wystawą, degustacją, poszukiwaniami i dobrą zabawą  – w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Organizujemy Święto Wsi pod hasłem Nowe życie starej szkoły, na które zapraszamy darczyńców, byłych i obecnych mieszkańców Wiązownic oraz wszystkich tych, którzy chcą wesprzeć nasze działania (zbiórka publiczna i nie tylko). Będzie wystawa, warsztaty, degustacja i otwarcie jedynej w regionie całorocznej instalacji wystaw plenerowych. Zapraszamy 13 września!