PLAN ZADAŃ OCHRONNYCH USTANOWIONY

 

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach ustanowiła Plan Zadań Ochronnych dla Obszary Natura 2000 Ostoja Żyznów.

1_01 1

Co to za dokument?

Plany zadań ochronnych są sporządzane i realizowane dla obszarów Natura 2000. Projekt dokumentu nalezy stworzyć w ciągu 6 lat od dnia ustanowienia obszaru specjalnej ochrony ptaków lub zatwierdzenia przez Komisję Europejską obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty. Planu zadań ochronnych nie sporządza się dla obszaru Natura 2000 pokrywającego się w całości lub w części z obszarem parku narodowego, rezerwatu przyrody lub parku krajobrazowego, dla którego ustanowiono plan ochrony lub zadania ochronne uwzględniające zakres planu zadań ochronnych; pokrywającego się w całości lub w części z obszarem będącym w zarządzie nadleśnictwa, dla którego ustanowiony plan urządzenia lasu uwzględnia zakres planu zadań ochronnych; na obszarach morskich.

Projekt planu zadań ochronnych sporządza sprawujący nadzór nad obszarem Natura 2000, czyli regionalny dyrektor ochrony środowiska. W procesie tym konieczny jest udział osób i podmiotów prowadzących działalność w obrębie siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków, dla ochrony których wyznaczono obszar Natura 2000. Istotna jest także możliwość wnoszenia uwag i wniosków ze strony ogółu społeczeństwa.

Regionalny dyrektor ochrony środowiska ustanawia plan w formie zarządzenia, kierując się koniecznością utrzymania i przywracania do właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, dla ochrony których wyznaczono obszar Natura 2000. Plan zadań ochronnych może być zmieniony, jeżeli wynika to z potrzeb ochrony tych siedlisk przyrodniczych lub gatunków roślin i zwierząt lub zachodzi konieczność jego aktualizacji, w szczególności w wyniku oceny jego aktualności. Planowanie ochrony dla obszaru Natura 2000 lub jego części może być pogłębione przez sporządzenie bardziej szczegółowego planu ochrony.

Plan zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 zawiera:

  • opis granic obszaru i mapę obszaru Natura 2000;
  • identyfikację istniejących i potencjalnych zagrożeń dla zachowania właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt i ich siedlisk będących przedmiotami ochrony;
  • cele działań ochronnych;
  • określenie działań ochronnych ze wskazaniem podmiotów odpowiedzialnych za ich wykonanie i obszarów ich wdrażania, w tym w szczególności działań dotyczących:
    • ochrony czynnej siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin i zwierząt oraz ich siedlisk,
    • monitoringu stanu przedmiotów ochrony oraz monitoringu realizacji celów,
    • uzupełnienia stanu wiedzy o przedmiotach ochrony i uwarunkowaniach ich ochrony;
  • wskazania do zmian w istniejących planach ogólnych gmin, miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, planach zagospodarowania przestrzennego województw oraz planach zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej dotyczące eliminacji lub ograniczenia zagrożeń wewnętrznych lub zewnętrznych, jeżeli są niezbędne dla utrzymania lub odtworzenia właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony wyznaczono obszar Natura 2000;
  • wskazanie terminu sporządzenia, w razie potrzeby, planu ochrony dla części lub całości obszaru.Źródło: GDOŚ

A serene and detailed landscape showcasing a diverse ecosystem within a Natura 2000 site. The scene features a variety of native European plants and trees in a flourishing, undisturbed natural habitat. In the foreground, a small pond reflects the sky, surrounded by wildflowers and grasses. In the background, mixed forests and a distant mountain range create a picturesque setting. Birds and small wildlife are visible in the environment, adding a dynamic element to the tranquil scene.

770 LAT WIĄZOWNICY

Jubileuszowy Rok Wiązownicy: Razem Twórzmy Niezapomniane Chwile!

Drodzy mieszkańcy Wiązownicy i Przyjaciele Wsi,

Rok 2025 zapisze się w naszej historii jako czas szczególny – obchodzimy 770-lecie pierwszej wzmianki o naszej ukochanej Wiązownicy! To doskonała okazja, aby wyrazić dumę z naszego dziedzictwa i jeszcze bardziej zacieśnić więzi, które nas łączą.

Z tej okazji przygotowaliśmy wiele wydarzeń i niespodzianek, które będziemy wspólnie celebrować. Jednym  z projektów jest bajka o Wiązownicy, zainspirowana historią wsi, zatytułowana „Magiczny Wiąz”. Opowieść ta przeniesie Was w magiczny świat pełen historii, tradycji i wartości, które budują naszą wspólnotę. Bajka została stworzona z myślą o wszystkich – zarówno dzieciach, jak i dorosłych – by inspirować i zachwycać kolejne pokolenia.

Świętujmy razem! Chcemy, aby ten jubileuszowy rok był naszym wspólnym świętem i zaangażowaniem. Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach i zachęcamy do dzielenia się pomysłami na to, jak możemy uczcić tę rocznicę.

Czy masz nietypowe pomysły, chcesz pokazać stare zdjęcia, sprzęty, zorganizować warsztaty, wystawy lub może chcesz podzielić się historią swojej rodziny z Wiązownicą? Każdy pomysł jest mile widziany, ponieważ dzięki nim możemy stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. Czekamy na Wasze pomysły i zapraszamy na bajkę.