NIEPORADNIK SOŁTYSA

IMG_0930Oddajemy w Państwa ręce publikację, która powstała w ramach Funduszu Inicjatyw Absolwenckich Programu Alumni, stanowiącego specjalną ofertę Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności adresowaną do absolwentów wszystkich edycji Programu Liderzy PAFW realizowanego przez Fundację Szkoła Liderów. Program Alumni powstał po to, by podtrzymywać więzi powstałe między liderami, umacniać środowisko ludzi zainteresowanych podnoszeniem swoich kompetencji, ułatwiać nawiązywanie współpracy wzmacniającej efektywność działań prowadzonych w lokalnych środowiskach oraz podtrzymywać związek uczestników Programu z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności.
Celem projektu było wypracowanie mini poradnika dla sołtysów (terminu sołtys używamy w odniesieniu do sołtysek i sołtysów) z dobrymi radami, praktykami i kierunkami skutecznych działań. Zdajemy sobie sprawę, że zadanie to wymaga poświęcenia o wiele większej ilości czasu, dogłębnej analizy zagadnienia i wielu konsultacji, jednakże naszym celem było wskazanie najważniejszych aspektów, tej jakże ważnej funkcji społecznej. Bycie sołtysem w obecnych czasach to często prestiżowa funkcja, która wymaga wielu poświęceń, ale także ciągłego uczenia się i szukania rozwiązań. Z przeprowadzonego badania ankietowego, w którym udział wzięło blisko 140 sołtysek i sołtysów z całej Polski, wyraźnie wynika, że w zdecydowanej większości wiejscy liderzy nie otrzymują żadnego wsparcia w postaci szkoleń i możliwości zdobywania wiedzy. Istnieją w sieci publikacje, które aspirują do miana poradnika. Czym więc różni się nasza publikacja od innych? Otóż została w całości wypracowana przez sołtysów, radnych i członków organizacji pozarządowych działających na terenach wiejskich. Dzięki temu mówimy o realnych wyzwaniach i próbach ich rozwiązywania na podstawie własnych doświadczeń. Zdajemy sobie sprawę, że w wielu aspektach nie odkrywamy przysłowiowej Ameryki, ale intencją naszych działań było przede wszystkim wsparcie debiutujących sołtysów. Są to coraz częściej ludzie bardzo młodzi, którzy nie byli przygotowywani do tej roli, a odpowiedzialność i oczekiwania jakie na nich spadły, mogą w początkowym okresie paraliżować. Dlatego mamy nadzieję, że nasza publikacja przyczyni się do skutecznego szukania rozwiązań i nowych dróg aktywizacji społeczności sołeckiej.

bio fia blog
To były intensywne dwa dni warsztatów w Pałacu Dzięki w sołectwie Wiązownica-Kolonia. Pod okiem doświadczonego trenera wypracowaliśmy podstawowe aspekty relacji funkcjonujących w sołectwie, gminie i powiecie, które mają realny wpływ na skuteczność pracy sołtysa. Wierzymy, że nasz wysiłek przyniesie korzyść innym sołtysom, szczególnie na początku ich społecznej misji. Dziękujemy za poświęcony czas i pełne oddanie podczas pracy naszej grupie roboczej. Serdeczne podziękowania składamy również wszystkim, którzy włączyli się w uzupełnienie ankiety dla sołtysów. Badanie było przeprowadzone na terenie całej Polski w styczniu 2016 roku. Udział w ankiecie wzięło blisko 140 sołtysek i sołtysów, głównie z pierwszej i drugiej kadencji sołtysowania. Dziękujemy wszystkim osobom, które osobiście zaangażowały się w przeprowadzenie tej ankiety.

W pracy nad Nieporadnikiem oraz opracowaniem ankiety udział wzięli: Grażyna Jałgos-Dębska, Stanisław Baska, Krzysztof Tworek, Krzysztof Czesław Węgrzyniak, Krzysztof Skrzypek i Jacek Piwowarski. Ankietę w zdecydowanej większości opracował Robert Waraksa wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Miejskiej w Olsztynku. Projekt okładki, skład i łamanie: Michał Obiedziński

Zapraszamy do lekturyNIEPORADNIK SOŁTYSA

Tags: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *