Pomysł na powstanie sołeckiego bulodromu pojawił się 3 lata temu, gdy w akcji Gramy w Petanque dostaliśmy zestaw do gry w boule. Kule już były ale brak było miejsca do gry i pojawiła się realna potrzeba. Miejsca w sołectwie było sporo, ale nie spełniały określonych parametrów, dlatego powstał projekt budowy bulodromu. Przez kolejne kilkanaście miesięcy podejmowaliśmy próby, w różnych konkursach, na dofinansowanie inwestycji. Ostatecznie dzięki postawie mieszkańców i determinacji sołtysa przeznaczono część środków z Funduszu Sołeckiego na budowę pierwszego etapu bulodromu. W kolejnym roku (2017) dzięki zaangażowaniu grupy nieformalnej „Bulerzy społecznych zmian” powstał w naszej wiosce pierwszy w regionie wiejski bulodrom współfinansowany ze środków Programu FIO w ramach Świętokrzyskiego Funduszu Młodych Inicjatyw – II edycja.
Dzięki pomocy firmy Limagrain, która wspólnie z Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów oraz Polską Federacją Petanque podjęła się propagowania petanque (gry w kule, boule) wśród społeczności wiejskich. Każde sołectwo, które powoła grupę petanque i zgłosi się do Limagrain otrzyma nieodpłatnie zestaw do gry. W ramach akcji otrzymaliśmy zestawy do gry, które zostały przekazane drużynom sołeckim i świetlicom, które wzięły udział w pierwszym w regionie turnieju petanque.
10 września na Turniej zgłosiło się 8 sołectw i 3 świetlice Jutrzenka. Niemalże wszyscy uczestnicy zawodów pierwszy raz mieli boule w rękach i grali w tą, jak się okazało, bardzo emocjonującą grę. Emocji, zabawy i zdrowej rywalizacji było wiele. Ostatecznie w turnieju sołectw wygrała Bukowa z gminy Osiek, drugie miejsce Wiązownica-Kolonia i trzecie miejsce Wiązownica Mała. Zmagania świetlic wyglądały następująco: I miejsce Świetlica Jutrzenka z Wiązownicy-Kolonii, II miejsce Świetlica Jutrzenka z Dobrej, III miejsce Świetlica Jutrzenka z Czajkowa Południowego. Uczestnicy zgodnie pokreślili, że w swoich miejscowościach będą systematycznie trenować, aby za jakiś czas wystartować w kolejnych zawodach. Boule i bulodrom już są więc reszta jest kwestią czasu. Tym bardziej, że po pierwszym turnieju już zgłaszają się do organizatorów sołectwa i świetlice chętne na kolejne wydarzenie i spróbowania swych sił w „kulki”.
Grupę nieformalną w działaniach wspiera Stowarzyszenie Dolina Kacanki, a w ramach projektu powstanie jeszcze miejsce na ognisko, ławki, tablica informacyjna z zasadami gry tak aby przestrzeń wokół bulodromu miała charakter integracyjny i wielofunkcyjny. Bulodrom zimą będzie służył jako sołecka ślizgawka po rozłożeniu folii i wylaniu wody. Twórcy projektu dołożyli wszelkich starań aby optymalnie wykorzystać obiekt i spowodować, że będzie on żył w każdej porze roku.
W ramach projektu zaplanowano 11 listopada Ognisko dla Niepodległej i wszystko na to wskazuje, że będzie ono połączone z kolejnym turniejem, a co za tym idzie włączeniem nowych drużyn. Bo ci co raz zagrali, deklarują że już stali się fanami tej gry. Dzięki silnemu wsparciu w ramach akcji Gramy w Petanque mamy nagrody/zestawy do Gry dla chętnych środowisk wiejskich. Jesteśmy przekonani, że turniej nie był projektowym wybrykiem i rokrocznie będziemy organizować tego typu zawody, kolejne wioski będą budować u siebie bulodromy mając już kule. Bo na początku jest okazja, a potem pojawia się potrzeba…