NOWE ŻYCIE STAREJ SZKOŁY – FINAŁ

Kilkumiesięczny trud pracy nad projektem znalazł swój finał 15 czerwca. Tego popołudnia stara szkoła znów ożyła i zapełniła się ludźmi. W dużej części byli to uczniowie wiązownickiej szkoły, którzy wrócili do szkolnych ław po kilku, a czasem kilkudziesięciu latach. Na uroczystości gościliśmy Adama Kobrynia przedstawiciela Fundacji Orlen Dar Serca, który podkreślił, że nasz projekt był wyjątkowy na tle ponad 200 zgłoszonych.

Działania obejmowały adaptację dawnej sali lekcyjnej oraz odnowienie sprzętów szkolnych, które posłużyły do żywej lekcji. Kaligrafii, czerpania papieru i poznania wyjątkowej historii tego budynku, który powstał w 1909 roku.

W ramach projektu został zagospodarowany teren wokół szkoły, wydano broszurę, przeprowadzono warsztaty kaligrafii, pisania gęsim piórem, stalówką, lakowania listów. Zorganizowano także wystawę starych zdjęć.

Celem głównym naszej inicjatywy było ożywienie i uratowanie wyjątkowego budynku oraz ukazanie walorów historycznych i kulturowych naszego regionu. Rezultatem jest unikalna, żywa lekcja historii, gdzie głównie młodzież i dzieci będą poznawać tajniki dawnej szkoły poprzez aktywne warsztaty.

Projekt przyczynił się do upowszechnienie wiedzy i tradycji związanej z historią tego miejsca, służące jednocześnie integracji społecznej i budowaniu modelu wspólnych działań mieszkańców na rzecz poprawy wizerunku wsi i jej estetyki. Dobrem wspólnym jest nie tylko nasza szkoła, która łączy pokolenia, ale głównie poczucie dumy z własnej historii i praca na rzecz jej uratowania.

 

Z tego miejsca pragniemy podziękować wszystkim osobom, instytucjom i organizacjom, które czynnie włączyły się w proces powstawania tego wyjątkowego miejsca i ratowania naszego dziedzictwa.

 

Wspierali przy pracach:

Maria i Stanisław Swatek

Marysia Szczepańska

Jadwiga Kubik

Małgorzata i Marian Skwarzec

Wioletta i Jacek Piwowarski

Paweł i Henryka Żyła

Anna Jońca

Anna i Zbigniew Karasiński

Adam Obarzanek

Leszek Korytnicki

Adam Kowal

Paweł Golonka z synem Pawłem

Roman Szczepański

Rafał Figacz

Roman Mazgaj

Roman Suliborski

Marcin Zimoląg

Zygmunt Baran

Marian Jońca

Mateusz Seremak

Radosław Król

Konrad Kozoduj

Paulina Szczepańska

Natalia Leśniewska

Mirosław Stępień

 

Pomoc w organizacji:

Gmina Staszów, Wiejski Klub Sportowy Polesie Wiązownica – udostępnienie terenu i budynku

Koło Gospodyń Wiejskich w Wiązownicy Małej w składzie:

Monika Koziarz, Anna Karasińska, Wiktoria Koziarz, Danuta Wieczorek, Danuta Bereska, Bożena Niezgoda – przygotowanie pysznego poczęstunku.

Leszek Korytnicki – Fundacja Kamionka Ziemi Smerdyńskiej – transport

Adam Kowal – OSP Smerdyna – użyczenie drabiny

Andrzej Niespodziewany – opracowanie publikacji

Barbara Skowron – użyczenie wody i czujne oko na rośliny

Jacek Kos – usługi stolarskie (sita na czerpanie papieru).

 

Dziękujemy za obecność i super relację zaprzyjaźnionym dziennikarzom Grażynie Szlęzak-Wójcik z Radia Kielce i Rafałowi Staszewskiemu z Tygodnika Nadwiślańskiego. 

 

Zdjęcia: Wioletta Piwowarska, Łukasz Bonarek i Mateusz Seremak.

 

Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji Orlen „Dar Serca” w ramach Programu Grantowego „Moje miejsce na ziemi”. Realizatorem projektu było Stowarzyszenie Dolina Kacanki.

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Zapraszamy do 

GALERII

 

 

Tags: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *