PIEC CHLEBOWY W SOŁECTWIE


 

Zapraszamy na radiową relację z naszej inicjatywy 🙂

 

Szkoła ginącego świata.

 

Szkoła Ginącego Świata nawiązuje do drewnianego budynku byłej szkoły w Wiązownicy-Kolonii w gminie Staszów, który powstał w 1909 roku. Kiedyś był pokryty drewnianym gontem, obok były piękne ogródki i przyszkolny sad. W szkolnej kuchni wypiekano chleb. Świat się zmienia, tradycja odchodzi, we wsi nie ma strzech, gontów, giną chlebowe piece.

Podczas innych projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Dolina Kacanki często rozmawialiśmy z uczniami i nauczycielami, którzy odwiedzali naszą starą szkołę i z rozmów jasno wynika, iż jest bardzo duże zainteresowanie pogłębianiem wiedzy o dawnym życiu wsi. Młodzi ludzie nie znają mowy swoich przodków, dawnych zawodów, nigdy nie jedli chleba pieczonego w domu. Zamiast kwietnych ogródków mamy trawniki, tuje i skalniaki. Dawne sady, jeśli nie zostały wycięte dziczeją zarastając krzakami. Kto dziś pamięta czubajki, malinówki, kosztele czy krązelki? Tylko bardzo starzy mieszkańcy wsi. Tradycja ginie na rzecz wygodnictwa. Chcemy to zmienić, nie ma naszej

zgody na zapomnienie i zatracenie wielowiekowych tradycji. To jest ostatni moment póki żyją ludzie, od których możemy nauczyć się tradycyjnych metod budowy, tworzenia pieców i wypiekania chleba.

Dlatego w ramach projektu poszukaliśmy osób, które przekazały nam swoje doświadczenie w budownictwie tradycyjnym, kryciu gontem i budową pieców chlebowych.

 

W ramach projektu powstał tradycyjny piec chlebowy, który ma już za sobą pierwsze, udane próby ogniowe. Pod okiem zduna Mariana Maciąga i przy pomocy Stanisława Wieczorka powstał pierwszy w regionie publiczny, ogólnodostępny piec chlebowy. W prace i pomoc zaangażowało się bardzo wiele osób, którym serdecznie dziękujemy i niebawem poznamy ich bliżej. Początkiem grudnia spróbujemy pieczonego w nim chleba, podpłomyków i praznoli. Projekt zakłada też stworzenie nad piecem daszku krytego drewnianym gontem, który zostanie zaimpregnowany metodą tradycyjną.

 

Powstały także dwa ogródki ziołowe, które będą służyć nam do warsztatów kulinarnych i edukacji młodych osób.

 

Na przełomie listopada i grudnia będzie można zobaczyć efekty naszych prac, które są efektem pomocy wielu osób i lokalnych firm, za co serdecznie dziękujemy. Dzięki Ośrodkowi Działaj Lokalnie w Staszowie prowadzonym przez Fundację Aktywizacji i Rozwoju który jest wspierany przez lokalne przedsiębiorstwa i samorządy, w tym gminę Staszów –  była możliwa realizację tego ważnego społecznie projektu.

 

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacja Aktywizacji i Rozwoju.

Tags: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *